Narodowe Czytanie w naszej szkole

We wtorek, 10 września 2019 r., uczniowie Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Suchym wraz z zaproszonymi gośćmi przyłączyli się do 8. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem „Nowele polskie”. Uczniowie klas 7 i 8, pod kierunkiem pani Katarzyny Ryndak, przeczytali fragmenty utworów: „Katarynka”Bolesława Prusa oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza.

Swoją interpretację „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej przedstawili: pan Czesław Dudka –  emerytowany nauczyciel i pasjonat historii regionalnej, pani Bożena Gomułka bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Rzepienniku Suchym  oraz pani dyrektor Lucyna Wszołek.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania po raz kolejny dała społeczności szkolnej możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości. W specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył:

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Opracowała: Katarzyna Bąk

Zmień rozmiar czcionek
Przełącz wysoki kontrast